
Węgieł 002
Węgieł 002
Na ciemnobrązowym tle lica belki działowej (węgle), wydzielonej z płaszczyzny ściany białymi pionowymi pasami namalowano białe motywy sięgające do wzorów floralnych kwiatu i drzewa. U góry jest to w zarysie trójpłatkowy kwiat (lilii?) na grubej łodydze rozdzielonej u dołu na dwa listki o czterech palcach. Nad bocznymi wygiętymi w dół płatkami umieszczono dziewięć kropek. Kwiat i kropki otoczono podwójnymi liniami o kształcie zbliżonym do odwróconego serca. Pod łodygą, a między listkami, umieszczono kółko.
Drugi motyw składa się z pionowej łodygi z dwoma konturowymi listkami u dołu, u góry rozdzielonej na dwa płatki narysowane podwójną linią, wygięte w dół i zwinięte w lekką spiralę. W środku nad nimi kółko, płatki i kółko otacza pas rytmicznie powtarzanych kropek.
- Obiekt: węgieł chaty
- Materiał, technika: wzór malowany białym wapnem na tle ciemnobrązowym uzyskanym z przepalonej glinki zawierającej związki żelaza ze spoiwem z wygotowanego siemienia lnianego, przyrumienionej mąki żytniej, emulsji z jaj i oleju lnianego
- Wymiary: wys. 19 cm, szer. 11 cm oraz wys. 17 cm, szer. 13 cm
- Czas powstania: kopia motywów udokumentowanych w okresie międzywojennym
- Pochodzenie: dorzecze Osławy – Wola Michowa
- Właściciel: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku