
Skrzynia 004
Skrzynia 004
Skrzynia sarkofagowa, nazywana tak ze względu na formę wieka o dwu spadkach. Krawędzie boczne zakończone są charakterystycznymi sterczynami. Głównym elementem konstrukcyjnym są grube słupy-nogi, w które wpuszczono poziome deseczki. Nogi podcięte są u dołu od strony wewnętrznej. Wpuszczane deseczki łączono tak, że w wyżłobienie zrobione w grzbiecie jednej wchodziła dolna krawędź następnej – „na wpust i wypust”. Wieko umocowane jest na kołkach w górnych krawędziach tylnych słupków-nóg. Od frontu, wewnątrz znajduje się zamek, na zewnątrz widoczna jest wykładka. Wewnątrz po prawej stronie u góry znajdują się zacięcia pozostałe po tzw. półskrzynku. Skrzynia posiada naturalny ciemny kolor drewna, który powstawał prawdopodobnie przez celowe odymianie drewna.
Skrzynię udekorowano rytymi płytkimi wzorami geometrycznymi. Na grzbiecie wieka ornament przybiera formę ukośnej kratki. Na nogach i górnych deskach lica znajduje się ryt przypominający jodełkę. Na ścianach szczytowych i deskach bocznych wieka wyryto krzyże.
- Obiekt: skrzynia sarkofagowa
- Materiał, technika: skrzynia z drewna bukowego o konstrukcji sumikowo-łątkowej, wykonana techniką ciesielską, zdobiona techniką snycerską - ryzowaniem
- Wymiary: wys. 69 cm, szer. 87 cm, gł. 52,5 cm
- Czas powstania: koniec XIX w.
- Pochodzenie: występująca na terenach zamieszkałych przez Łemków, pochodzi z Wisłoka Dolnego
- Właściciel: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku