
Skrzynia 003
Skrzynia 003
Skrzynia w kształcie prostopadłościanu wspartego na ozdobnie od wewnętrznej strony podciętym podnóżku. Na licu faliście wycięty gzyms podparty w narożnikach przez kanelowane półkolumienki. Wieko na dwóch pasowych dwudzielnych zawiasach, krawędzie obłożone listwami zamykane wewnętrznym zamkiem z wykładką do klucza na środku gzymsu. Dno o zaokrąglonej krawędzi wystaje nieco przed lico. Wewnątrz, po prawej stronie u góry półskrzynek – prostokątna skrzyneczka z wiekiem. W połowie ścianek szczytowych owalne uchwyty z grubego drutu.
Cała skrzynia mazerowana, na środku frontu namalowana, prawdopodobnie przez szablon, symetrycznie rozłożona i ukwiecona gałązka w doniczce przypominająca drzewo życia. Doniczka brązowa, na środku łodyga zakończona zielonymi listkami i białym kwiatkiem z rozłożonymi po bokach po dwie ulistnionymi gałązkami z sześcioma białymi, czterema niebieskimi i pięcioma brązowymi wielopłatkowymi kwiatuszkami.
- Obiekt: skrzynia na odzież
- Materiał, technika: węgiełkowa konstrukcja boków z desek jodłowych łączonych na tzw. cynki, skrzynię pokrywa mazerunek w różnych odcieniach brązu naśladujący słoje drewna
- Wymiary: wys. 74 cm, szer. 103,5 cm, gł. 68 cm
- Czas powstania: 1928 r.
- Pochodzenie: skrzynia powstała w zakładzie stolarskim Zbigniewa Penara w Rymanowie
- Właściciel: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku